Neljä maakuntaa kiirehtii investointeja valtatie 3:n kohteisiin yhteysvälillä Tampere-Vaasa

Neljä maakuntaa kolmostien alueelta haluaa nostaa valtatie 3:n kehittämisen sekä hallitusohjelmaan että tekeillä olevaan valtakunnallisen 12-vuotisen liikennejärjestelmäsuunnitelman rahoitusohjelmaan.

Valtatie 3:n kiireellisten investointien toteuttaminen Tampereelta Vaasaan on pitkään ollut Pirkanmaan, Etelä-Pohjanmaan ja Pohjanmaan yhteinen kärkitavoite. Kolmostieyhteys on merkittävä myös Satakunnalle. Liikenneviranomaisten hyväksymät tiesuunnitelmat ovat olleet jo kauan valmiita.

Kolmostien alueen toimijat esittävät tulevaan hallitusohjelmaan kirjausta, jolla hallitus sitoutuu liikenteen sujuvuutta ja turvallisuutta parantaviin investointeihin Suomen elinkeinoelämän kannalta tärkeimmillä valtateillä. Investoinnit turvaavat myös vientikuljetusten toimintavarmuuden.

Kolmostien kiireelliset ja taloudellisesti realistiset investointikohteet tulee saada osaksi tekeillä olevaa valtakunnallisen 12-vuotisen liikennejärjestelmäsuunnitelman rahoitusohjelmaa.

Neljä maakuntaa esittävät yhteisesti valittua 128 miljoonan euron hankekoria, jonka mukaisten kohteiden rakentaminen voidaan välittömästi käynnistää. Suurimpana kohteena on Hämeenkyrön ohitustie, jonka avulla poistetaan yhteysvälin pahin liikenteen sujuvuutta haittaava pullonkaula.

Vuoden 2019-2020 ajan kolmostien kehittämistä edistetään Pirkanmaan liiton vedolla, vastuuhenkilönä edunvalvontapäällikkö Jouni Koskela, jouni.koskela@pirkanmaa.fi, 050 527 2129.

Muut yhteystiedot:
ohjausryhmän puheenjohtaja, Hämeenkyrön kunnanjohtaja Antero Alenius, antero.alenius@hameenkyro.fi, 050 68192,
maakuntajohtaja Esa Halme, esa.halme@pirkanmaa.fi, 040 500 3531,
vs. maakuntajohtaja Antti Saartenoja, antti.saartenoja@etela-pohjanmaa.fi, 050 347 9845,
maakuntajohtaja Kaj Suomela, kaj.suomela@obotnia.fi, 050 312 8650,
vt. maakuntajohtaja Asko Aro-Heinilä, asko.aro-heinila@satakunta.fi, 050 350 1505.